Gustav Klutsis. Μελέτη για κατασκευή προπαγάνδας με οθόνη και βήμα ομιλητή. 1922

Gustav Klutsis (1895-1938). Φωτογραφία από το βιβλίο: Καφέτση, Α. (Επιμ.) (1995). Ρώσικη πρωτοπορία 1910-1930- Η συλλογή Κωστάκη. Υπουργείο Πολιτισμού, Εθνική Πινακοθήκη και Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου, Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών (σ. 384)

Gustav Klutsis (Κλούτσις, Γκούσταβ Γκουστάβοβιτς)

Ζωγράφος (Ρουένα κοντά στο Βόλμαρ της Λετονίας 1895-εκτελέστηκε το 1938)..

Σπούδασε στην Παιδαγωγική Σχολή του Βόλμαρ (1911-12). Παρακολούθησε μαθήματα των Γιαν Τίλμπεργκς, Βίλμελς Πούρβιτς και Γιαν Ρόζελνταν στη Σχολή Καλών Τεχνών της Ρίγας (1913-15). Το 1914 μετακόμισε στην Πετρούπολη  και από το 1915 έως το 1917 σπούδασε στη Σχολή της Εταιρείας για την Προώθηση των Τεχνών και δούλεψε σαν σκηνογράφος στο Εργατικό Θέατρο Οχτένσκι. Το 1918 πήγε στη Μόσχα και μέχρι το 1921 παρακολούθησε μαθήματα στο Σβόμας και το Βχουτέμας.  Το 1918 γνωρίστηκε με τον Καζιμίρ  Μάλεβιτς και τον Αντουάν Πέβζνερ. Μέλος του Ίνχουκ (1921-23) συμμετείχε σε πολλές εκθέσεις στη Μόσχα και το 1921 ταξίδεψε στη Δανία. Το 1924 άρχισε να διδάσκει στο Βχουτέμας με ειδικότητα τη θεωρία του χρώματος. Το 1928 ιδρυτικό μέλος της ομάδας  «Οκτώβρης». Παρήγαγε πολλά φωτομοντάζ και πόστερ. Η ζωγραφική του Κλούτσις, μαζί με το έργο του Λισίτσκυ και του Σένκιν, αποτελεί ξεχωριστή τάση στο Σουπρεματισμό της δεκαετίας του΄20, έξω από το πλαίσιο του θεωρητικού προγράμματος του Μάλεβιτς. Τη δεκαετία του ’30 συνέχισε τη δραστηριότητά του ως σχεδιαστής αφισών και τυπογραφίας. Υπήρξε ένας από τους σχεδιαστές του ρωσικού περιπτέρου στη Διεθνή Έκθεση Παρισίων το 1937.